Episodes

  • Przyroda dla Sosnowca
    Jun 10 2025
    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach po raz kolejny uhonorował osoby, samorządy, przedsiębiorstwa i organizacje, które w sposób szczególny angażują się w działania na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. Ekologiczną Osobowością Roku został Przemysław Bartos, autor bloga i fanpage’a Przyroda dla Sosnowca.

    Show more Show less
    16 mins
  • Dewzrost, czyli jak uratować środowisko
    Jun 6 2025
    Ekonomia ekologiczna jest dziedziną, która coraz dobitniej uzmysławia nam, że dążąc do osiągania coraz wyższych dochodów i gromadzenia nowych dóbr materialnych- niszczymy to, co jest najistotniejsze. Ekonomiści ekologiczni mówią o planowanej stagnacji, zatrzymaniu pogoni za konsumpcją po to, by lepiej żyć. Czy to w ogóle możliwe? O tym dziś Katarzyna Głuch-Juszkiewicz i jej gość
    Show more Show less
    23 mins
  • W obronie śląskich drzew
    Jun 4 2025
    Czy ludzie i drzewa mają wspólne korzenie? To określenie symbolicznego i metaforycznego połączenia między człowiekiem a przyrodą, a także do naszej wzajemnej zależności. Dla naukowców jest jasne, że zarówno ludzie, jak i drzewa, są uzależnieni od zasobów i ekosystemów naturalnych. W tym duchu spotkałam się z ekoedukatorkami, aby porozmawiać o takich inicjatywach jak marsze przyrody. Emilia Opieka i Patrycja Stukator o zieleni, symbiozie, oraz oddolnych inicjatywach.
    Show more Show less
    26 mins
  • Wspólne korzenie
    May 30 2025
    Symbiocen – przeciwieństwo antropocenu – uświadamia nam, że ludzkość i jej twory są naturalną częścią większej całości. Zachęcamy mieszkańców południowej Polski do oddania głosu drzewom. Chcemy opowiedzieć o ochronie istniejących drzewostanów i sędziwych drzew o walorach pomnikowych. Gościnie Katarzyny Głuch-Juszkiewicz opowiedzą o wspólnych korzeniach, które musimy pielęgnować.
    Show more Show less
    26 mins
  • Czwarta przyroda
    May 16 2025
    Czym jest Czwarta przyroda? To termin wprowadzony do nauki przez niemieckiego badacza, prof. Ingo Kowarika. Oznacza roślinność rozwijającą się samoistnie, w sposób niekontrolowany, bez ingerencji człowieka na opuszczonych, nawet najbardziej zniszczonych terenach. Katarzyna Głuch-Juszkiewicz zaprasza do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu poświęconego Symbiocenowi. Gośćmi są dziś edukatorzy ekologiczni – dr Ryszard Kulik i Barbara Wojtaszek.
    Show more Show less
    13 mins
  • Rezerwat Repty
    Apr 29 2025
    Trwają prace nad utworzeniem nowego rezerwatu przyrody w województwie śląskim. Co takiego niesamowitego znajduje się na terenie Rept, Tarnowskich Gór i okolic? Gdzie spotkamy nietoperze, sikorki, które potrafią "bawić się" w dzięcioły na martwych kłodach drewna i kogo zainspirował trznadel ortolan, żyjący na Śląsku? Katarzyna Głuch-Juszkiewicz zaprosiła do studia Szymona Kusia - ornitologa, historyka i pasjonata przyrody.
    Show more Show less
    21 mins
  • Witajcie w Symbiocenie - Bezpieczna Żywność
    Apr 28 2025
    Wyjątkowo dobre życie - to tytuł książki dr Ryszarda Kulika, który razem z Barbarą Wojtaszek jest autorem ciekawych podcastów. Rozmawiamy o książce, ale głównie o symbiocenie, o wrażliwości na bezpieczną dla nas i planety żywność. Gości Katarzyny Głuch-Juszkiewicz w zasadzie nie trzeba przedstawiać, zatem Witajcie w Symbiocenie.
    Show more Show less
    21 mins
  • Drzewa w sztuce
    Apr 17 2025
    Otaczająca natura od wieków inspirowała artystów. Motyw drzewa w sztuce przedstawiany jest przez malarzy, grafików i rzeźbiarzy. Zanim oddalimy się w świat symbiocenu zapraszam na spotkanie z drzewami w sztuce, a może raczej sztuką zaklętą w drzewach.
    Show more Show less
    30 mins