• Tai ką jūs ten darot?

  • By: LRT
  • Podcast

Tai ką jūs ten darot?

By: LRT
  • Summary

  • Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC) pristato tinklalaidę „Tai ką jūs ten darot?“ Šį klausimą dažnai išgirsta mūsų Centre dirbantys tyrėjai – tad pats laikas į jį atsakyti!
    Kas antrą ketvirtadienį FTMC fizikai, chemikai, medžiagų ir elektronikos inžinerijos specialistai suprantama kalba papasakos apie savo aktualius tyrimus, atradimus ir jų naudą kiekvienam iš mūsų.
    FTMC yra didžiausias Baltijos šalyse mokslinių tyrimų institutas, taigi įdomių temų čia netrūks.
    Laidos vedėjai – Simonas Bendžius ir Karolis Stašys.
    Copyright LRT
    Show more Show less
Episodes
  • Kaip „pasigaminti“ žmogaus audinius?
    Apr 24 2025
    Įsivaizduokite, kad vieną dieną nebereikia eksperimentuoti su pelėmis ir kitais gyvūnais – nes įvairių organizmų modelius galime „pasigaminti“ patys!
    Šią revoliucingą idėją siekia įgyvendinti chemikė Kamilė Kasperavičiūtė – FTMC doktorantė, dirbanti Bioelektrinių reiškinių laboratorijoje.
    Jaunoji mokslininkė kuria mikroskysčių sistemas. Kas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip mažytis plastiko gabalėlis su keliomis juostelėmis, iš tiesų yra tartum triukšminga „autostrada“ – tik vietoje asfaltuotų kelių čia yra kanalai su tekančiais skysčiais, o vietoje mašinų – plaukioja ląstelės.
    Kur link tai veda? Kamilė siekia sukurti žmogaus audinių modelius – vadinamuosius organus ant lustų (organ-on-a-chip). Tokie įrenginiai leis tiksliau tirti ligų eigą, vaistų poveikį ir žmogaus organizmo reakcijas. Nepamainomas įrankis ateities medicinoje!
    Ved. Simonas Bendžius.
    Show more Show less
    40 mins
  • Bitės, eteriniai aliejai ir ateities medicina
    Mar 27 2025
    Bičių Greta – taip kolegos ir draugai juokaudami vadina chemikę, FTMC Nanotechnologijų skyriaus doktorantę Gretą Kasputę. Ir jie iš dalies teisūs!
    Mokslininkė tyrinėja apiterapiją – (lot. apis (bitė) + gr. therapeia (gydymas)) – gydymo ir profilaktikos metodus, kuriuose naudojami bičių gaminami ir surenkami produktai, tokie kaip medus, bičių pikis, bičių duona ar netgi bičių nuodai.
    Pasak Gretos, šiuolaikinis mokslas vis labiau atranda įvairiapusę apiterapijos naudą mūsų sveikatai, ir pašnekovė pati prie to prisideda, eksperimentuodama su bičių produktais ir garsindama Lietuvą tarptautiniu mastu.
    Be to, studijuodama doktorantūrą FTMC, mokslininkė bando sukurti elektrocheminius jutiklius, kuriuos būtų galima pritaikyti apiterapinių produktų, t. y., medaus ir propolio, sudėties kiekybinei ir kokybinei analizei.
    Tai dar ne viskas: Greta tyrinėja ir kitą įdomią sritį – eterinius aliejus. Siekiama, kad šios medžiagos būtų pritaikytos vaistų pernašoje, t. y. padėtų vaistui organizme tiksliai ir sėkmingai pasiekti norimą „taikinį“.
    Apie šias ir kitas temas – pokalbis FTMC tinklalaidėje „Tai ką jūs ten darot“, kurią veda Simonas Bendžius.
    Show more Show less
    46 mins
  • Maži žingsniai į vandenilinę ateitį
    Mar 14 2025
    Ką daryti, kad vandenilis mūsų kasdienybėje galutinai išstumtų iškastinį kurą? Šią ateitį bando priartinti viso pasaulio mokslininkai, tarp kurių – ir FTMC Katalizės skyriaus doktorantė, chemikė Raminta Šakickaitė.
    Ji laboratorijoje ant metalo plokštelių nusodina (cheminiu būdu pritvirtina) įvairias medžiagas, ir tuomet tas plokšteles panaudoja katalizatoriams, kurie paspartina cheminę reakciją. Kokia ta reakcija? Ogi vandenilio išgavimas iš tam tikro skysčio – vandens arba (Ramintos atveju) natrio borhidrido tirpalo.
    Taigi, mokslininkės ir kolegų tikslas – ieškoti sprendimų, kaip tuos katalizatorius padaryti veiksmingesnius, pigesnius ir ekologiškesnius.
    Tinklalaidėje „Tai ką jūs ten darot?“ R. Šakickaitė pasakoja išsamiau apie šią technologiją ir savo darbus. Pokalbį veda Simonas Bendžius.
    Show more Show less
    33 mins
adbl_web_global_use_to_activate_webcro768_stickypopup

What listeners say about Tai ką jūs ten darot?

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.