Episodes

  • Teismo medicinos ekspertė: džiugina, kai pavyksta atpažinti nusikaltėlius ar palaikus
    Apr 28 2025
    Kviečiame nusikelti į Valstybinės teismo medicinos tarnybos Serologijos ir DNR laboratoriją. Tai, ką ten veikia teismo medicinos ekspertai, primena detektyvinį serialą. Jie atpažįsta nusikaltėlius ar kieno palaikai rasti, netgi kai tai – prieš daugelį metų palaidotos istorinės asmenybės. Vis dėlto, šis darbas nelengvas. Ne kiekvienas gali dirbti su tokiais vaizdais, kvapais, ir nuolat girdint žiaurias istorijas. Tačiau ekspertės sako, kad dirbti čia patinka. Jas motyvuoja galimybė kažką išsiaiškinti. Pavyzdžiui, sučiupti nusikaltusius asmenis. Po laboratoriją su ekspertėmis pasivaikščiojo kolegė Ieva Radzevičiūtė.
    Show more Show less
    16 mins
  • Mokslininkė: mitas, kad mažiems vaikams sunku susidoroti, kai jo aplinkoje kelios kalbos
    Apr 28 2025
    Vaikų dvikalbystę tyrinėjanti mokslininkė Inga Hilbig LRT RADIJO laidoje „10-12“ sako: mitas, kad kitoje šalyje geriau prisitaiko vaikai, su kuriais namie nekalbama lietuviškai. Vilniaus universiteto docentė yra naujos knygos „Kalba kaip galimybė. Lietuvių kalba gyvenant svetur“ bendraautorė.

    Ved. Urtė Korsakovaitė
    Show more Show less
    19 mins
  • Socialinę pagalbą per krizes tyrusios mokslininkės: žmones gniuždo vienatvės jausmas
    Apr 17 2025
    Pasaulį sukrėtus tokioms išorinėms egzistencinėms grėsmėms kaip pandemija, karas, jų poveikį pirmiausia pajunta pažeidžiami žmonės, sako Vilniaus universiteto mokslininkai, tyrę, kaip Lietuvoje socialinių paslaugų sektorius veikė per ankstesnes krizes – pandemiją ir prasidėjus invazijai į Ukrainą, kai Lietuvą pasiekė daug pabėgėlių iš Ukrainos. LRT RADIJO laidoje „10-12“ –
    Vilniaus universiteto profesorės Eglė Šumskienė ir Violeta Gevorgianienė.

    Ved. Urtė Korsakovaitė
    Show more Show less
    15 mins
  • Tyrėja: priklausomybė išsivysto ir kaitinamajam tabakui, gaunama didelė dozė nikotino
    Apr 14 2025
    „Atsiranda vis daugiau longitudinių tyrimų, kurie rodo, kad bent koks rūkymas žalingas sveikatai“, – LRT RADIJO laidoje „10-12“ sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė Natalija Istomina. Mokslininkai sugriovė mitą, kad cigarečių alternatyvos nekenkia sveikatai. Nors tradicinės cigaretės išlieka dažniausias rūkymo pasirinkimas, per pastaruosius du dešimtmečius atsirado ir išpopuliarėjo kitos alternatyvos, tokios kaip elektroninės cigaretės ir kaitinamasis tabakas.

    Ved. Rūta Kupetytė
    Show more Show less
    14 mins
  • Mokslininkas apie miškų anomalijas: jas nustatyti padeda ir į inkilus įkelti sensoriai
    Apr 7 2025
    Miškai nuolat keičiasi, tačiau, pasak mokslininkų, pokyčius juose pastebime per vėlai. Kauno technologijos universiteto mokslininkai siūlo pažangius technologinius sprendimus miškui, leidžiančius prognozuoti miškų būklę ir aptikti pokyčius realiuoju laiku. Vienas iš būdų – į inkilus keliama miško garsą ir kitus parametrus analizuojanti įranga. Tokios technologijos šiuo metu išbandomos miškuose prie Kauno. Laidoje „10-12“ – Kauno technologijos universiteto profesorius Rytis Maskeliūnas.

    Ved. Rūta Kupetytė
    Show more Show less
    17 mins
  • Gydytoja apie smegenų mirtį: artimieji dėl šoko nebūtinai supranta – juk širdis dar plaka
    Mar 31 2025
    LRT RADIJO laidos „10-12“ mokslo rubrikoje – pokalbis su Vilniaus universiteto medicinos fakulteto doktorante, gydytoja Indre Lapinskiene, kuri nugalėjo „Trijų minučių disertacijos“ konkurse ir atstovaus Lietuvai Australijoje. Gydytoją kalbino Rūta Kupetytė.
    Show more Show less
    19 mins
  • Mokslininkai kvies tyrimo dalyvius šokti mieste: judėjimas grupėje veikia terapiškai
    Mar 26 2025
    Vilniaus universiteto psichologijos mokslininkai kviečia dalyvauti nemokamoje programoje, kuria siekiama pagerinti dalyvių psichologinę savijautą ir kūno pajautimą per judesį. Laidoje „10-12“ – Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto docentė Inga Truskauskaitė.
    Show more Show less
    22 mins
  • Dėl klimato nulemtų pokyčių įspėjanti bioarcheologė: turėsime apriboti kviečių auginimą
    Feb 10 2025
    Kaip dėl klimato kaitos keitėsi senovinės žemdirbystės strategijos šiaurės rytų Europoje per pastaruosius du tūkstančius metų ir kaip turėtų keistis šiais laikais, vykstant klimato pokyčiams? Apie tai kalbamės su Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto profesore Giedre Motuzaite Matuzevičiūte Keen, kurios tyrimams neseniai skirta Europos mokslo tarybos dviejų milijonų eurų vertės dotacija. O prieš kelias dienas jos ir kolegų tyrimo rezultatai atspausdinti prestižiniame žurnale „Nature: Scientific Reports“.

    Ved. Rūta Kupetytė
    Show more Show less
    19 mins
adbl_web_global_use_to_activate_webcro768_stickypopup