• Wybieramy i kupujemy fotelik samochodowy dla dziecka
    Jul 10 2025
    Czym kierować się wybierając fotelik dla dziecka. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Jakie elementy fotelika zwiększają komfort i bezpieczeństwo dziecka? Czy zakup używanego fotelika samochodowego to dobry pomysł? o to zapytaliśmy Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń zajmującego się bezpieczeństwem dzieci w fotelikach samochodowych oraz testami zderzeniowymi.
    Show more Show less
    6 mins
  • Foteliki samochodowe dla dzieci - najczęstsze błędy
    Jul 9 2025
    Badania wskazują, że nawet 85 proc. fotelików samochodowych dla dzieci montowanych jest nieprawidłowo, co sprawia, że nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa. Jak więc poprawnie zapiąć dziecko w foteliku? Gdzie najbezpieczniej przewozić dziecko w samochodzie? Dlaczego jazda tyłem w foteliku jest bezpieczniejsza? Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice montując fotelik w aucie? Zapytaliśmy o to Pawła Kurpiewskiego - biomechanika zderzeń, eksperta ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodzie.
    Show more Show less
    5 mins
  • ABC caravaningu. Zakup przyczepy kampingowej i kampera
    Jul 8 2025
    Kupując używaną przyczepę kempingową należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan podwozia, nadwozia, instalacji, wnętrza oraz wyposażenie. Ważne jest również sprawdzenie dokumentów i historii przyczepy.- W przypadku kampera oprócz stanu technicznego pojazdu, ważna jest natomiast także historia, dokumentacja i wyposażenie - mówi Paweł Barszcz prezes Skarżyskiego Klubu Caravaningowego „SABAT”.
    Show more Show less
    5 mins
  • Dlaczego foteliki samochodowe dla dzieci są niezbędne?
    Jul 8 2025
    Bezpieczeństwo dzieci w czasie podróży autem to bardzo ważna sprawa. Większość rodziców wie, że stosowanie fotelika samochodowego jest obowiązkowe. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że odgrywa on kluczową rolę w ochronie dzieci. Dlaczego dziecko bezwzględnie powinno jeździć w foteliku? W jaki sposób przekonać dziecko do podróżowania w foteliku? - Pasy bezpieczeństwa, poduszki i kurtyny powietrzne oraz strefy zgniotu nie zapewniają odpowiedniej ochrony dzieci podróżujących samochodem. Żaden samochód nie jest dostosowany do przewożenia dzieci. To jedyna właściwa odpowiedź na pytanie czy dziecko powinno jeździć samochodem w foteliku czy wystarczą pasy bezpieczeństwa - mówi Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń zajmujący się bezpieczeństwem dzieci w fotelikach samochodowych oraz testami zderzeniowymi.
    Show more Show less
    5 mins
  • Foteliki dla dzieci ratują życie nawet w niebezpiecznych wypadkach
    Jul 7 2025
    Bezpieczeństwo dzieci w czasie podróży autem to bardzo ważna sprawa. Większość rodziców wie, że stosowanie fotelika samochodowego jest obowiązkowe. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, jak duże znaczenie ma odpowiedni wybór i sposób użytkowania fotelika, który odgrywa kluczową rolę w ochronie dzieci. Badania wskazują, że nawet 85 proc. fotelików samochodowych dla dzieci montowanych jest nieprawidłowo, co sprawia, że nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa. - Przypadki, które analizowałem pokazują, że foteliki ratują życie nawet w bardzo niebezpiecznych wpadkach. Niektóre dzieci wyszły bez zadraśnięcia jadąc autem, które dachowało, a inne zostały poważnie ranne w zderzeniu przy prędkości 50 km/godz. - mówi Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń zajmujący się bezpieczeństwem dzieci w fotelikach samochodowych oraz testami zderzeniowymi.
    Show more Show less
    4 mins
  • Bezpieczna podróż autem z psem lub kotem
    Jul 3 2025
    Jak bezpiecznie podróżować autem z psem lub kotem? W tym odcinku lekarz weterynarii Małgorzata Niven podpowiada, jak przygotować się do wyjazdu i o czym należy pamiętać.
    Show more Show less
    3 mins
  • Autem po Europie - Turcja
    Jul 2 2025
    Jeżeli chcemy wybrać się do Turcji nie musimy posiadać paszportu pod warunkiem, że nasz pobyt nie przekroczy 90 dni. Wystarczy dowód osobisty, który musi być ważny przez cały czas wycieczki. Przy przekroczeniu granicy osoba wjeżdżająca może zostać poproszona o okazanie posiadania wystarczającej ilości pieniędzy na czas pobytu w Turcji. Jazda po drogach tego kraju do najłatwiejszych nie należy. Turcy jeżdżą dość brawurowo i – mówiąc delikatnie – często elastycznie podchodzą do przepisów ruchu drogowego. Linie oddzielające pasy ruchu są raczej ignorowane. Wielu kierowców będzie jechać środkiem dwupasmowej drogi, zmieniać pasy bez używania kierunkowskazów lub zmieniać pasy podczas skręcania. Drogi na wschodzie Turcji to najczęściej nieutwardzone szerokie ścieżki. Na popularnych trasach turystycznych należy liczyć się z częstymi kontrolami radarowymi. Warto jechać zgodnie z przepisami, gdyż przekraczanie dozwolonej prędkości jest karane wysokimi mandatami w przeliczeniu nawet do 150 euro. Policjanci najczęściej nie znają języków obcych i dlatego przy próbach ewentualnych negocjacji należy spodziewać się problemów. Zaleca się, aby po pozostawieniu samochodu bez nadzoru przez dłuższy czas sprawdzić przed odjazdem, czy nie ma na nim śladów ingerencji. Zdarzają się bowiem przypadki podrzucania do samochodu narkotyków, a właściciel pojazdu przewodzi je bez swojej wiedzy i zgody narażając się na ogromne niebezpieczeństwo. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi pół promila. Jego przekroczenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Mandat może wynieść w przeliczeniu nawet do 200 euro, ale to nic w porównaniu z karą za prowadzenie auta pod wpływem narkotyków. Tu grzywna może sięgnąć nawet 750 euro. Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, średnia prędkość na trasie wynosi około 80 km na godzinę. Limit dla samochodów osobowych na autostradach to 120 km na godzinę, a na drogach ekspresowych 110. Do obowiązkowego wyposażenia pojazdu w Turcji należą gaśnica, koło zapasowe, apteczka pierwszej pomocy i dwa trójkąty ostrzegawcze. W przypadku awarii jeden ustawiamy z przodu, a drugi z tyłu pojazdu. Dzieci do 150 cm wzrostu i 36 kg wagi muszą podróżować z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu. Dzieci do lat 10 nie mogą jechać na przednim siedzeniu. W Turcji pierwszeństwo na rondach mają kierowcy samochodów, które na nie wjeżdżają, czyli zupełnie odwrotnie niż w naszym kraju. Płatne drogi w Turcji są opłacane przez umieszczenie chipa na przedniej szybie, który jest następnie odczytywany przez system skanera przy wjeździe na płatny odcinek. Jeżeli wypożyczymy samochód na miejscu, prawdopodobnie będzie już wyposażony w chip. Natomiast jeżeli jedziemy do Turcji swoim pojazdem będziemy musieli taki chip wykupić i zasilić wystarczającą ilością pieniędzy. Chipy są dostępne w każdym urzędzie pocztowym w Turcji.
    Show more Show less
    3 mins
  • Polecenia policjanta ważniejsze niż sygnalizacja świetlna i znaki
    Jul 1 2025
    Zdarza się, że sygnalizacja świetlna na dużym, newralgicznym skrzyżowaniu przestaje działać. Najczęściej przyczyną jest awaria. Wówczas ruchem, aby rozładować korki, kierują funkcjonariusze „drogówki”. Komisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zaznacza, że w takiej sytuacji należy podporządkować się poleceniom wydawanym przez policjanta.
    Show more Show less
    4 mins